• A Summer's Tale

    A Summer's Tale

    ★★★★½

    Becoming a Rohmer guy asap

  • Dune

    Dune

    ★★★

    Third watch I think, and the one that finally got me to the root of my lukewarm neutrality on it (unfortunately only further cementing it), which is that for all its scale and grandeur this is basically edited and paced like a 2.5 hr highlight reel and, to my eye at least, almost totally weightless as a result. Not sure if finally reading the novel would alleviate this sense or compound it, but as it stands I can *feel* the…

  • Peggy Sue Got Married

    Peggy Sue Got Married

    ★★★★½

    Coppola walked out of BACK TO THE FUTURE and said time to let a real man cook

  • Twixt

    Twixt

    ★★★★

    Handmade masterpiece

  • Werckmeister Harmonies

    Werckmeister Harmonies

    ★★★★½

    Perfect portrait of the despair I suffer every time I hear the word “LinkedIn”

  • Nostalgia

    Nostalgia

    ★★★★★

    “I’m fed up with all your beauties.”

    What is there to say? It’s all there already. Translation is impossible. Tarkovsky won’t condescend, you must learn the language. But what better pastime for a poem this sublime?

  • The Zone of Interest

    The Zone of Interest

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    bro said “I’m so canceled”

    Glazer’s Inland Empire

  • Chinatown

    Chinatown

    ★★★★½

    Always forget the extent to which this is a serious downer. Just placidly sickening. A privilege to recall in real time on the big screen

  • The Counselor

    The Counselor

    ★★★

    Allowing Ridley access to a Cormac McCarthy script kinda like donating a flamethrower to Operation Christmas Child—an objectively terrible idea, but one I sincerely wish to be present for when the box is opened. 

    After all the fun though you’re probably left thinking, say, anyone happen to hang on to that receipt?

    (extended cut)

  • The Sacrifice

    The Sacrifice

    ★★★★½

    Tarkovsky’s FEAR AND TREMBLING

  • Anyone But You

    Anyone But You

    when the movie sucks so much ass u and the boys gotta grab some 6 packs and cleanse-binge multiple youtube documentaries on Fyodor Dostoevsky

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★★★

    Always a treat. Coming around on the idea of this as a real epic, we’re talking the Moby-Dick of crime procedurals. The Zodiac killer as this ultimately vacant vortex, a blank slate dangerously receptive to life-consuming obsession, modern man’s white whale. The gleeful density of the final act I think is itself the solution, a tonal collage of red herrings submerging the viewer in primal dread even as it finally scatters any hope for simple closure. You want the truth? The truth is buried in the life you threw away building your own answers