Tom has written 34 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Assault on Precinct 13

    Assault on Precinct 13

    ★★★★½

    John Carpenter music scores >>>>>

  • Commando

    Commando

    ★★★★½

    “We'll take Cooke's car. He won't be needing it.” 

    Always a blast to revisit this film.

  • An American Werewolf in London

    An American Werewolf in London

    ★★★★½

    Amazing practical effects, good humour & likeable characters, brilliant soundtrack. Pretty much loved everything about this film, even the abrupt ending worked well for me.

  • The Karate Kid

    The Karate Kid

    ★★★★½

    Story, setting, characters, soundtrack. It’s classic 80s all over. 

    I watched this as a kid but my memory of it when watching now was so blank I’m going to count it as a first time watch. 

    YOU’RE THE BEST

  • RoboCop

    RoboCop

    ★★★★½

    Watched the Director’s Cut (maybe for the first time because I don’t remember it being that brutal)

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club

    ★★★★½

    March 24th

  • Speed

    Speed

    ★★★★½

    Great all round action thriller with characters you root for and some funny moments too.

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★½

    The first film that I have watched and logged twice since I started here in January 2018.


    With that ending fresh in my mind again I’m even more gutted that part 2 has been delayed. Stay safe everyone.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Different film if the housekeeper was Castor Troy. He could eat a peach for hours.


    In all seriousness I can’t add anything else that hasn’t already been said. It’s outstanding and deserved all the awards it won. See it before someone spoils it.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★½

    watching it again when I already know what’s going to happen has made my love and appreciation for it go up a level.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    Brilliant film. All star cast, intriguing story told from different perspectives with plenty of twists. One of the best for 2019.

  • Planes, Trains and Automobiles

    Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★½

    Absolute classic. Steve Martin & John Candy are great together and there's so many hilarious scenes. It has a genuine warmth about it, after all these years and viewings it's still emotional.