Tom has written 65 reviews for films rated ★★★ .

  • Werewolves Within

    Werewolves Within

    ★★★

    Enjoyable film this, really liked the location and the characters especially Milana Vayntrub as Cecily. The humour landed more often than not and although the end reveal is good, it was still lacking on the horror side overall. Definitely worth watching though.

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★★

    Done the H20 & H40 timelines, might as well try the sequel timeline now. 

    Don’t know why but this is the one that I can most clearly remember watching as a youngster. Was probably the only one I had on DVD at the time 🤷‍♂️

  • Help

    Help

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Jodie Comer is phenomenal. It’s very realistic and difficult to watch, I’m sure in years to come we can use this film as a reminder of how terrible this period was.  Unfortunately the last 20 minutes or so gets a bit ridiculous which took me out the film completely.

  • Kate

    Kate

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film had some really brutal and gory action and fight scenes, but that car chase scene was terrible. MEW is very good in the leading role but for what starts as a simple story, there then becomes a lot of different characters involved and I started to lose interest. The stuff with WH you can see coming from a mile off as well. But overall it’s a decent one time watch.

  • Jolt

    Jolt

    ★★★

    Kate Beckinsale gives a good performance, basically just beating people up and swearing but that’s all fun with me. The story is very basic, and I really didn’t expect this to be a comedy attempt but once you get used to the style of it, it’s enjoyable enough.

  • The Rundown

    The Rundown

    ★★★

    One of the films I walked out on at the cinema back in 2003, I was young and with a group of friends expecting Stifler to bring comedy similar to American Pie (which everyone loved obviously). All these years later and I finally watched the whole film, turns out it’s actually pretty decent.

  • The Experiment

    The Experiment

    ★★★

    Really cool concept, and the cast are solid. Some of the stuff that happens here is awful and the ending didn’t amount to much but a decent film overall.

  • The War with Grandpa

    The War with Grandpa

    ★★★

    De Niro in recent comedies always seem to get mostly negative reviews but I find enjoyment in most of them. Predictable but harmless fun.

  • Calibre

    Calibre

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It’s a brave choice to tell this kind of story and although the cast are generally good it felt at times like the level of emotions should be a lot higher. It kept me intrigued all the way through but the ending was a bit of a strange choice. Think it works better if both of them get away or both get killed.

  • The Sandlot

    The Sandlot

    ★★★

    I would think this is one of them films which nostalgia would play a big part in loving it.
    I liked the characters, the setting and the choice of music. The stuff about the dog being massive was a bit ridiculous but the film was enjoyable enough overall, just not one that I connected with as well as I’d hoped to.

  • The Saint

    The Saint

    ★★★

    The accents/disguises and the believability of the relationship is all very questionable but the cat and mouse thriller style of the film overall works pretty well. There’s nothing amazing but there’s enough to make it worth watching once.

  • Bill & Ted Face the Music

    Bill & Ted Face the Music

    ★★★

    Give us a Billie & Thea movie ASAP