• Coming 2 America

    Coming 2 America

    Most of the jokes fail to land and Eddie Murphy struggles to get back in to the character which made the first film such a classic. Story was terrible as well.

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★★

    Lots of bastard characters doing bastard things to each other. A really fun watch with Rosamund Pike on top form.

  • An American Werewolf in London

    An American Werewolf in London

    ★★★★½

    Amazing practical effects, good humour & likeable characters, brilliant soundtrack. Pretty much loved everything about this film, even the abrupt ending worked well for me.

  • The War with Grandpa

    The War with Grandpa

    ★★★

    De Niro in recent comedies always seem to get mostly negative reviews but I find enjoyment in most of them. Predictable but harmless fun.

  • Deep Rising

    Deep Rising

    ★★★★

    This was a lot of fun. It’s filled with cheesy jokes and action, as well as giant sea creatures. It’s everything you’d expect from a 90s action film. I’d never heard of it until recently and now it’s a new favourite, highly recommend on Disney+ Star.

  • Calibre

    Calibre

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It’s a brave choice to tell this kind of story and although the cast are generally good it felt at times like the level of emotions should be a lot higher. It kept me intrigued all the way through but the ending was a bit of a strange choice. Think it works better if both of them get away or both get killed.

  • Run

    Run

    ★★★½

    Good little thriller with two great lead performances. The story is twisted and the pacing is great, all leading to a very satisfying end.

  • The Sandlot

    The Sandlot

    ★★★

    I would think this is one of them films which nostalgia would play a big part in loving it.
    I liked the characters, the setting and the choice of music. The stuff about the dog being massive was a bit ridiculous but the film was enjoyable enough overall, just not one that I connected with as well as I’d hoped to.

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★★

    Masterpiece. What more can be said!

  • The Other Guys

    The Other Guys

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Watched the Extended Other Edition

    I like Will Ferrell & Mark Wahlberg in most things, including together in the two Daddy’s Home films. But this one is just not for me. It starts off decent, there’s a few decent laughs and some good good action scenes but once The Rock & Samuel L Jackson take a dive, so does the film. I have no idea what the story even is and the laughs pretty much dry up.

  • The Next Karate Kid

    The Next Karate Kid

    ★★★½

    I love the first Karate Kid film but for me Parts 2 & 3 were average at best.
    Cobra Kai seasons 1-3 has come along now and it’s my favourite show of the last few years so I thought I’d check this film out in case any characters show up in the future.
    I’d heard this was pretty terrible but I actually enjoyed it the most of the sequel films. Maybe a change of characters is what the films needed. Now…

  • Shoot 'Em Up

    Shoot 'Em Up

    ★★★½

    If you want to see loads of over the top action, cheesy dialogue and carrot crunching then this is the film for you 🥕