Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
anna

anna

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for anna
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • anna’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Promise

    The Promise 2016

    ★★★★ Watched by anna 19 May 2022

    i went from "okay he is an armenian in turkey during ww1" to "OH SHIT HE IS AN ARMENIAN IN TURKEY DURING WW1"

  • Kingsman: The Secret Service

    Kingsman: The Secret Service 2014

    ★★★★★ Rewatched by anna 14 May 2022

    still the best spy movie ever

  • Spree

    Spree 2020

    ★★★★ Watched by anna 13 May 2022

    he's just like the riddler

  • Sucker Punch

    Sucker Punch 2011

    ★½ Watched by anna 07 May 2022 1

    impressive how the 4min deleted scene of oscar isaac singing "love is the drug" tops the 2hours of movie

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★ Watched by anna 04 May 2022

    bro wtf

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    ★★★★★ Watched by anna 04 May 2022

    óscar isaac hernández estrada the man that you are

  • The Letter Room

    The Letter Room 2020

    ★★★½ Watched by anna 03 May 2022

    horny jail

  • I Am Legend

    I Am Legend 2007

    ★★★★½ Rewatched by anna 30 Apr 2022

    i cried at the moment

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens 2015

    ★★★★ Rewatched by anna 26 Apr 2022

    historians will say finn and poe were besties

  • Lightningface

    Lightningface 2016

    ★★★★ Watched by anna 23 Apr 2022

    something has happened and i don't think i can... face... *starts sobbing*

  • Annihilation

    Annihilation 2018

    ★★★★ Watched by anna 19 Apr 2022

    oscar isaac's titties

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog 2021

    ★★★★ Watched by anna 16 Apr 2022

    i'm repulsed and attracted by this movie at the same time

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 8

Review Tags

4
  • the actor made me watch this
  • watched with the people i love
  • watched in theater
  • i cried
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro