Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Promise

The Promise

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lightningface

Lightningface

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life as a House

Life as a House

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frank

Frank

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncharted

Uncharted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Bear Named Winnie

A Bear Named Winnie

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry