Sort by

sree has logged 188 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King

The King

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friend Request

Friend Request

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jaane Tu... Ya Jaane Na

Jaane Tu... Ya Jaane Na

2008
×
★★★½
Edit this entry  
31
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry