Devin has written 20 reviews for films during 2021.

  • Vertigo

    Vertigo

    what is it about james stewart playing the most insufferable men in these hitchcock movies…

  • Lola

    Lola

    ★★★★

    incredible… so quintessentially demy… one of my favorite directors of all time, so tragic in the most quaint way… first love… love lost and love found… 🤩

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★★★

    🥲

  • The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

    The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

    ★★★½

    SO CUTE

  • Ghost World

    Ghost World

    ★★★★★

    I rewatch and change my mind

  • Klute

    Klute

    ★★★★★

    AHHHHH I love this movie so much I can’t believe I put off seeing it for so long… jane fonda is incredible, the score, the lighting/sets/ cinematography….. eeeee a new favorite

  • Teknolust

    Teknolust

    ★★★½

    tilda swinton as cyborg triplets whose only sustenance is cum…. 🤩

  • Frank

    Frank

    ★★★½

    I luvvvv u all

  • Secretary

    Secretary

    ★★★★½

    yeahhhh this is the one

  • Reality Bites

    Reality Bites

    ★★½

    winona is fr the lena dunham of the 90s in this movie…. really frustrating for most of the runtime but at least it has a cutesy semi satisfying ending?

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★

    this nosy ass man was about to dump grace kelly bc she’s so effortlessly cool sexy and rich….. grow up

  • Strange Days

    Strange Days

    ★★★★½

    juliette lewis singing pj harvey in sparkly dress >