Devin has logged 102 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
Edit this entry  
20
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
Edit this entry  
07
Indecent Desires

Indecent Desires

1968
×
Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
Edit this entry  
05
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

2010
×
Edit this entry  
05
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Valentine Road

Valentine Road

2013
×
Edit this entry  
22
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
I Am Wanda

I Am Wanda

1991
×
Edit this entry  
13
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
09
Butterfly

Butterfly

1967
×
Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Savage/Love

Savage/Love

1981
×
Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Teknolust

Teknolust

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
14
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
Edit this entry  
05
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Edit this entry  
04
Bombshell

Bombshell

1933
×
Edit this entry  
03
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Edit this entry  
02
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
Edit this entry  
28
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
My Dad Is 100 Years Old

My Dad Is 100 Years Old

2005
×
Edit this entry  
27
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Edit this entry