Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
07
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Edit this entry  
04
Simple Men

Simple Men

1992
×
Edit this entry  
04
Opera No. 1

Opera No. 1

1994
×
Edit this entry  
04
Iris

Iris

1994
×
Edit this entry  
02
The Sisters of Mercy

The Sisters of Mercy

2004
×
Edit this entry  
27
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
Edit this entry  
15
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
04
I've Heard the Mermaids Singing

I've Heard the Mermaids Singing

1987
×
Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
Edit this entry  
24
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
Edit this entry  
19
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Amateurist

The Amateurist

1998
×
Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
Edit this entry  
10
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
Edit this entry  
07
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Haunting

The Haunting

1963
×
Edit this entry  
02
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Misfits

The Misfits

1961
×
Edit this entry  
17
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
Edit this entry  
02
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
Edit this entry  
16
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
Edit this entry  
12
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Separation

Separation

1968
×
Edit this entry  
03
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
Read the review Edit this entry  
01
White Material

White Material

2009
×
Edit this entry  
27
The Hunger

The Hunger

1983
×
Edit this entry  
25
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Edit this entry  
12
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
Edit this entry  
25
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
Edit this entry  
19
Geometry

Geometry

1987
×
Edit this entry  
11
Party Girl

Party Girl

1995
×
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
02
Aftersun

Aftersun

2022
×
Edit this entry  
30
You People

You People

2023
×
★★
Edit this entry  
24
A Modern Coed

A Modern Coed

1966
×
Edit this entry  
24
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
Edit this entry  
10
The Room

The Room

1972
×
Edit this entry