torusoryu has logged 147 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
14
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Les abysses

Les abysses

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
Edit this entry  
07
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
King of New York

King of New York

1990
×
★★½
Edit this entry  
01
The Life of Jesus

The Life of Jesus

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Material

White Material

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
27
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Stemple Pass

Stemple Pass

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
I Am Curious (Yellow)

I Am Curious (Yellow)

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry