Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lemonade

Lemonade

2016
×
Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Exporting Raymond

Exporting Raymond

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Other People

Other People

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blob

The Blob

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
It

It

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
★★★
Edit this entry