Sort by

Toreadorables has logged 207 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back to School

Back to School

1986
×
Edit this entry  
28
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
Edit this entry  
28
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
EO

EO

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Father of the Bride Part II

Father of the Bride Part II

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bros

Bros

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry