Sort by

david c. has logged 55 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Dusty and Sweets McGee

Dusty and Sweets McGee

1971
×
★★★
Edit this entry  
29
T-Men

T-Men

1947
×
★★
Edit this entry  
29
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
YA PRIVATE SKY

YA PRIVATE SKY

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Take This Tablet

Take This Tablet

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Artemide's Knee

Artemide's Knee

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Itinéraire de Jean Bricard

Itinéraire de Jean Bricard

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Urotsukidōji: Legend of the Overfiend

Urotsukidōji: Legend of the Overfiend

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Tennessee's Partner

Tennessee's Partner

1955
×
★★
Edit this entry  
25
Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sex Killer

The Sex Killer

1965
×
★★½
Edit this entry  
24
Dancing in the Rain

Dancing in the Rain

1961
×
★★
Edit this entry  
23
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★
Edit this entry  
23
The Beast That Killed Women

The Beast That Killed Women

1965
×
★★½
Edit this entry  
22
Behindert

Behindert

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
Margie

Margie

1946
×
★★
Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Shift

Red Shift

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★
Edit this entry  
16
Guided by Voices

Guided by Voices

2000
×
★★
Edit this entry  
16
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★
Edit this entry  
15
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★
Edit this entry  
15
Guilt

Guilt

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Schoolgirl Hitchhikers

Schoolgirl Hitchhikers

1973
×
★★
Edit this entry  
13
Imaginary Light

Imaginary Light

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Charmed Particles

Charmed Particles

1978
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★
Edit this entry  
11
The Mysterious Dr. Fu Manchu

The Mysterious Dr. Fu Manchu

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Damned House of Hajn

The Damned House of Hajn

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★
Edit this entry  
07
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Owl Service

The Owl Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
06
Willow Springs

Willow Springs

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sweet Trash

Sweet Trash

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Watcher in the Attic

The Watcher in the Attic

1976
×
★★★
Edit this entry  
05
Murder Is My Beat

Murder Is My Beat

1955
×
★★
Edit this entry  
05
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★
Edit this entry  
04
Rio Lobo

Rio Lobo

1970
×
★★★
Edit this entry