Sort by

Kodiak has logged 72 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Killer Party

Killer Party

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Macabre

Macabre

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Children of the Corn II: The Final Sacrifice

Children of the Corn II: The Final Sacrifice

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nightbeast

Nightbeast

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Schizoid

Schizoid

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Legend

Big Legend

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Humongous

Humongous

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
1408

1408

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death Valley

Death Valley

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hollywood Chainsaw Hookers

Hollywood Chainsaw Hookers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Curtains

Curtains

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Psychos in Love

Psychos in Love

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deranged

Deranged

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Endless

The Endless

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Madhouse

Madhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes of a Stranger

Eyes of a Stranger

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Slumber Party Massacre III

Slumber Party Massacre III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
He Knows You're Alone

He Knows You're Alone

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry