Sort by

Kodiak has logged 81 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Other Hell

The Other Hell

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hellbent

Hellbent

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Carpenter

The Carpenter

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hands of Steel

Hands of Steel

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nest

The Nest

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Massacre

Blood Massacre

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Below the Trees

Below the Trees

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fiend

Fiend

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beyond the Darkness

Beyond the Darkness

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honeymoon Horror

Honeymoon Horror

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sorceress

Sorceress

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Legend

Legend

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Brain

The Brain

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Valentine

Valentine

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stripped to Kill

Stripped to Kill

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry