Sort by

Kodiak has logged 645 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Convent

The Convent

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★★★
Edit this entry  
30
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★★
Edit this entry  
30
Invitation to Hell

Invitation to Hell

1984
×
★★½
Edit this entry  
30
The Gate

The Gate

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Amityville 1992: It's About Time

Amityville 1992: It's About Time

1992
×
★★½
Edit this entry  
28
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Children Shouldn't Play with Dead Things

Children Shouldn't Play with Dead Things

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Fifth Floor

The Fifth Floor

1978
×
★★★
Edit this entry  
27
Nightwish

Nightwish

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★★½
Edit this entry  
26
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
Ruby

Ruby

1977
×
★★½
Edit this entry  
26
Psycho Cop

Psycho Cop

1989
×
★★
Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blood Freak

Blood Freak

1972
×
★★
Edit this entry  
18
The Entity

The Entity

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let My Puppets Come

Let My Puppets Come

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eat My Shit

Eat My Shit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Conspirators of Pleasure

Conspirators of Pleasure

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Machine Girl

The Machine Girl

2008
×
★★½
Edit this entry  
01
Scooby-Doo and the Ghoul School

Scooby-Doo and the Ghoul School

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry