Sort by

Alec has logged 308 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mass

Mass

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Castle Falls

Castle Falls

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Naked Singularity

Naked Singularity

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Dangerous

Dangerous

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
American Night

American Night

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
A Journal for Jordan

A Journal for Jordan

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shattered

Shattered

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell Hath No Fury

Hell Hath No Fury

2021
×
Edit this entry  
12
The Humans

The Humans

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fortress

Fortress

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Champions

National Champions

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
Read prior review Edit this entry  
24
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Bruised

Bruised

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry