Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Edit this entry  
07
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
Q: Into the Storm

Q: Into the Storm

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Like a Dragon

Like a Dragon

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Edit this entry  
24
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★★
Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
15
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
03
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
01
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry