• Gran Torino

    Gran Torino

    ★★★★★

    Just celebrating my 18th log of this movie on Letterboxd. Amazing, brilliant, gorgeous… All the christians are online, baby…

  • Tie Me Up! Tie Me Down!

    Tie Me Up! Tie Me Down!

    ★★★★

    I love how no one takes anything seriously here. I love Almodovar’s characters.

  • The Tree of Life

    The Tree of Life

    ★★★★½

    Incredibly difficult to watch because I have an immense personal connection with the story for so many reasons. Even minor details made me uncomfortable. Too relatable. 

    It’s a great movie, Malick is amazing. Still, I feel so sad now.

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★

    It’s such a funny movie. Goddamnit when that guy and his family had to eat 2 tons of Ice cream.

  • Brazen

    Brazen

    ½

    It’s January and I doubt any other movie will be worse than this one this year. This decade. This century. Until this very moment, it’s the worst movie I have ever seen, the worst thing I have seen on video. I have seen better ironical short movies on Youtube. Bad.  There isn’t a single good thing about it.

    I’m proud to say I wasn’t the one who picked this movie.

  • The French Connection

    The French Connection

    ★★★

    Of course it’s not the most excellent movie ever if you already have watched tons of cop movies. It’s kinda outdated at this point, but it sure paved the way for so many other police films out there.

    It’s difficult to rate this having in mind it won a Best Picture award. I can understand why it happened but I’m pretty sure people regret it (considering the remaining nominees). Gene Hackman is nice though and the camera work is nice too. It’s just a nice movie.

  • Cars 2

    Cars 2

    ★★½

    It’s very distracting, actually. I have been kind of inactive here because of my internship and other responsibilities, it’s so funny to come back with this movie just because my brother is obsessed with Cars.

  • Rock Dog

    Rock Dog

    ½

    It was so bad. There are so many nice animated movies, this is not one of them. My brother asked us to play it again though.

  • Gran Torino

    Gran Torino

    ★★★★★

    My 18th log on Letterboxd, I probably have seen this movie around 30 times or even more. Soon I will be able to dub the entire movie. Gran Torino.

  • The Aviator's Wife

    The Aviator's Wife

    ★★

    This is my Elaine’s The English Patient moment. I didn’t really liked this movie (at least The English Patient is worse).
    Even though it made me feel bored, it had a few enjoyable moments. Still, it didn’t got me at all.

    The way I didn’t liked this makes me want to rewatch it because this film seems to be kind of universally acclaimed. Whatever I missed…

  • The Name of the Rose

    The Name of the Rose

    ★★★★★

    I love this SO MUCH

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★★★

    Upset about finding out people who dislike this for some reason. Whatever the reason is. Huge masterpiece, completely absurd.