Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brazen

Brazen

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rock Dog

Rock Dog

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Haunting

The Haunting

1999
×
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bugsy

Bugsy

1991
×
Read the review Edit this entry  
20
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
Read the review Edit this entry  
17
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tangerine Bear: Home in Time for Christmas!

The Tangerine Bear: Home in Time for Christmas!

2000
×
Read the review Edit this entry  
16
Annabelle's Wish

Annabelle's Wish

1997
×
Read the review Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Troy

Troy

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Bordertown: The Mural Murders

Bordertown: The Mural Murders

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Transamazonia

Transamazonia

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
Read the review Edit this entry  
07
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lady and the Duke

The Lady and the Duke

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
Edit this entry  
28
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Finding Forrester

Finding Forrester

2000
×
Edit this entry  
27
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
Edit this entry  
27
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry