• Why Did You Kill Me?

    ★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Out

    ★★★½

  • The Turning

    ★★

  • The Platform

    ★★★

  • Hair Love

    ★★★★

  • Secret Obsession

    ★★

  • Ma

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Jezebel

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bird Box

    ★★★

  • The Perfection

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Cam

    ★★★½

  • Await Further Instructions

  • Hereditary

    ★★★★½

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★

  • Coco

    ★★★½

  • My Little Pony: The Movie

    ★★

  • Gerald's Game

    ★★★

  • What Happened to Monday

    ★★★½

  • The Emoji Movie

    ½

  • Good Time

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • God's Own Country

    ★★½

  • Trolls

  • Moonlight

    ★★★★★

  • XOXO

  • Hush

    ★★★

  • Don't Knock Twice

    ★★

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Circle

    ★½

  • The Invitation

    ★★½

  • The Witch

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Enemy

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • The Bling Ring

    ★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • Ice Age: Continental Drift

    ★★

  • Radio Rebel

    ★½

  • Contagion

  • Megan Is Missing

    ½

  • Extraordinary Measures

    ★★

  • Milk

    ★★★½

  • The Great Debaters

    ★★★

  • Thin

    ★★½

  • The Prestige

    ★★★

  • Kinsey

    ★★★

  • The Fog of War

    ½

  • Donnie Darko

    ★★★★½

  • Chicken Run

    ★★★½

  • Boys Don't Cry

    ★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Chasing Amy

  • Scream

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★

  • A League of Their Own

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★

  • The Sting

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★½