Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Along with the Gods: The Two Worlds

Along with the Gods: The Two Worlds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unforgettable

Unforgettable

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Annoying Brother

My Annoying Brother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Derailed

Derailed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Good Girl

The Good Girl

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Proof

Proof

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry