Sort by

Stevie has logged 45 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
America After 9/11

America After 9/11

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Rent

Rent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry