Sort by

Stevie has logged 706 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Human Nature

Human Nature

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saturday's Warrior

Saturday's Warrior

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clouds

Clouds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry