Sort by

Tom has logged 79 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sweetie

Sweetie

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Read the review Edit this entry  
29
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
Read the review Edit this entry  
26
The Making of 'Split'

The Making of 'Split'

2017
×
Edit this entry  
26
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Morgan

Morgan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
An Education

An Education

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Viking Quest

Viking Quest

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
20
The Miniaturist

The Miniaturist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Barry

Barry

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
Downfalls High

Downfalls High

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Creating The Queen's Gambit

Creating The Queen's Gambit

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
True

True

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Share

Share

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Share

Share

2015
×
Edit this entry  
11
Scripted Content

Scripted Content

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Sofia Coppola's Little Mermaid

Sofia Coppola's Little Mermaid

2014
×
Read the review Edit this entry