Sort by

Tom has logged 291 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Red State

Red State

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Cop Out

Cop Out

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dogma

Dogma

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Tusk

Tusk

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Premature

Premature

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Serena

Serena

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★½
Edit this entry  
01
The Judge

The Judge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Edit this entry