Sort by

Jacob has logged 46 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shame

Shame

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
The Dig

The Dig

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Song

The Last Song

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Birth

Birth

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Edtv

Edtv

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
Read the review Edit this entry  
13
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Misery

Misery

1990
×
Read the review Edit this entry  
12
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
X2

X2

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
X-Men

X-Men

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Swingers

Swingers

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
The Watch

The Watch

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry