Jacob has logged 41 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Number 23

The Number 23

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Finding Normal

Finding Normal

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
Read the review Edit this entry  
08
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
Read the review Edit this entry  
02
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry