Sort by

Tommy has logged 130 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Couch

Couch

2003
×
Edit this entry  
24
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frankie

Frankie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hug

The Hug

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Right Place, Wrong Tim

Right Place, Wrong Tim

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cow Who Wanted To Be a Hamburger

The Cow Who Wanted To Be a Hamburger

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Island Song

Island Song

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Primary

Primary

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Untitled Al Gore Documentary

Untitled Al Gore Documentary

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Palms

Palms

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
Edit this entry  
09
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
In Pursuit of Silence

In Pursuit of Silence

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Opus II

Opus II

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rhythm 23

Rhythm 23

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lichtspiel: Opus I

Lichtspiel: Opus I

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry