• Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★★★★

    Gen Z Mulholland Drive?

    This fucks. Andrew Garfield is truly the greatest. Still haven’t really pieced it all together but I love the mystique of it all. This is exactly my thing.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★★

    The Twin Peaks: The Return of gangster movies.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    Demands a rewatch.

  • Silence

    Silence

    ★★★★★

    Will probably be wrestling this one for awhile! Can’t really properly articulate my thoughts on this one so I’m not even gonna try. However, this is arguably the biggest beast in Scorsese’s entire filmography and a total masterpiece. 

    About a year ago I made it my goal to make it through Scorsese’s filmography and with this I completed that goal (minus two films that I cannot find anywhere, so those are pending). Turns out, this guy knows how to make movies! Check out my ranking of the king’s filmography here: boxd.it/bAsag

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    Not so great, until it is. Found myself not enjoying it for a pretty good bit, and then I wasn’t ready for it to end. Andrew Garfield fucking rocks

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    This is just Joker for the “ruthkanda forever” crowd

  • Hugo

    Hugo

    ★★★★

    That’s just the magic of the movies

    I haven’t watched this since I was a kid and it held up better than I remember. Perhaps it’s because I have a soft spot for movies that could be described as “kid’s movies” but are appealing to all ages, interesting, and enjoyable. Especially now, when it seems that quality kid’s movies are a dying breed. 

    Anyways, superbly crafted childlike adventure filled with cinematic wonder.

  • The Aviator

    The Aviator

    ★★★★

    For one of Scorsese’s simplest stories, it’s one of his most impressive pictures

  • Climax

    Climax

    ★★★

    Don’t enjoy this near as much as I remember? There’s so much cool stuff happening cinematically but it spends a lot of time on shit that in the grand scheme of things doesn’t really mean anything. I think I enjoy this conceptually more than anything. Still a helluva ride but not what I thought it was on my first viewing.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    Still owns.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    A beautiful, joyful ride. Totally endearing, convicting, and full of heart. I think I have a crush on Alana Haim now.


    Edit: also, if you think this movie is romanticizing racism or pedophilia…. Touch grass. It’s a movie and I’m sure you could have caught a screening of Sing 2 next door over

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★★

    These are Christmas movies, right?