tommy has logged 140 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
23
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★
Edit this entry  
01
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Edit this entry  
22
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry