• The Many Saints of Newark

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Annette

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • Q: Into the Storm

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★½

  • WandaVision

    ★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Mulan

    ½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★

  • Onward

    ★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Possessor

    ★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★

  • Dolittle

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★

  • Waves

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★½

  • The Lion King

    ½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Aladdin

    ½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Shazam!

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • Daniel Isn't Real

    ★½

  • The Farewell

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bird Box

    ★½

  • Green Book

    ★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • High Life

    ★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★