Tom has logged 98 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Taken

Taken

2008
×
★★
Edit this entry  
10
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★½
Edit this entry  
05
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Edit this entry  
18
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Edit this entry  
11
Following

Following

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
Edit this entry  
04
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
04
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1980
×
★★
Edit this entry  
22
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
21
Strike

Strike

1925
×
Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Baby Face

Baby Face

1933
×
Edit this entry  
14
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★
Edit this entry  
08
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Edit this entry  
07
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Zoolander

Zoolander

2001
×
★½
Edit this entry  
03
Source Code

Source Code

2011
×
★★
Edit this entry  
30
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry