Tom has logged 68 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry