Sort by

Tomflacker63xf has logged 152 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
Read the review Edit this entry  
29
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
Read the review Edit this entry  
29
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Walk

The Walk

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Flight

Flight

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Body Double

Body Double

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stuber

Stuber

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry