guilherme has logged 318 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cakemaker

The Cakemaker

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Life Itself

Life Itself

2018
×
★½
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Burying the Ex

Burying the Ex

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Edit this entry  
22
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
Edit this entry  
16
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Heiresses

The Heiresses

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Love After Love

Love After Love

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whitney

Whitney

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Loveling

Loveling

2018
×
★★★
Edit this entry