Sort by

guilherme has logged 60 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★½
Edit this entry  
29
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
Edit this entry  
29
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Pearl

Pearl

2016
×
Edit this entry  
27
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Masterminds

Masterminds

2016
×
★½
Edit this entry  
27
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
Edit this entry  
26
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Made in Dagenham

Made in Dagenham

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Fairy!

It's a Fairy!

2016
×
Edit this entry  
18
The Hollars

The Hollars

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Escobar: Paradise Lost

Escobar: Paradise Lost

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Christine

Christine

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Father’s Chair

Father’s Chair

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Family Fang

The Family Fang

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Fences

Fences

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Max Steel

Max Steel

2016
×
Edit this entry  
07
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
Edit this entry  
06
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Demon

Demon

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry