Sort by

guilherme has logged 293 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Just Like Our Parents

Just Like Our Parents

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Again

Home Again

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
03
November Criminals

November Criminals

2017
×
½
Edit this entry  
03
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tulip Fever

Tulip Fever

2017
×
★½
Edit this entry  
26
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Loveless

Loveless

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★
Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Django

Django

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Easy Express

Big Easy Express

2012
×
Edit this entry  
19
The Movie of My Life

The Movie of My Life

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Walking Out

Walking Out

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry