Sort by

Tom has logged 126 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dara Ó Briain: Craic Dealer - Live 2012

Dara Ó Briain: Craic Dealer - Live 2012

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Carter

John Carter

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
07
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Argo

Argo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cockneys vs Zombies

Cockneys vs Zombies

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Aristocrats

The Aristocrats

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism

Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★
Read the review Edit this entry