Sort by

Tom has logged 158 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Undine

Undine

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Il Grido

Il Grido

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Le Amiche

Le Amiche

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love in the City

Love in the City

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Vanquished

The Vanquished

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lady Without Camelias

The Lady Without Camelias

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Highway

No Highway

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knight Without Armour

Knight Without Armour

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Flame of New Orleans

The Flame of New Orleans

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Garden of Allah

The Garden of Allah

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry