Sort by

TY has logged 57 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hands over the City

Hands over the City

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All or Nothing: Tottenham Hotspur

All or Nothing: Tottenham Hotspur

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Club

The Club

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Twice Born

Twice Born

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love

Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Toss-Up

Toss-Up

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Market: A Tale of Trade

The Market: A Tale of Trade

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dernier maquis

Dernier maquis

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
06
The Wedding

The Wedding

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Announcement

The Announcement

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wrong Rosary

Wrong Rosary

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Pity

Pity

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sivas

Sivas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Crystal Swan

Crystal Swan

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Microphone

Microphone

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Misfortunates

The Misfortunates

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
What Richard Did

What Richard Did

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Whale Valley

Whale Valley

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Useful Life

A Useful Life

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Brother

Brother

2014
×
★★★
Edit this entry