Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
Edit this entry  
07
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Read the review Edit this entry  
06
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
29
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hercules

Hercules

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry