Sort by

Todd Gaines has logged 224 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slaughter Hotel

Slaughter Hotel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Afternoon

One Afternoon

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Killfast

Mission: Killfast

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Firecracker

Firecracker

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Samurai

Black Samurai

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mischief

Mischief

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stunt Squad

Stunt Squad

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raw Force

Raw Force

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Graceland

Graceland

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trackman

Trackman

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Savage Weekend

Savage Weekend

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Feast III: The Happy Finish

Feast III: The Happy Finish

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cold Prey II

Cold Prey II

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jersey Shore Massacre

Jersey Shore Massacre

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Feast II: Sloppy Seconds

Feast II: Sloppy Seconds

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Feast

Feast

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Madman

Madman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cold Prey

Cold Prey

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Slice

Slice

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Intruder

Intruder

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hard to Die

Hard to Die

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorority House Massacre II

Sorority House Massacre II

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Battery

The Battery

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★½
Read the review Edit this entry