Sort by

Jared has logged 228 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
17
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
War Horse

War Horse

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
Edit this entry  
07
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry