Thomas has logged 68 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Scream Team

The Scream Team

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Get Real

Get Real

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Center of My World

Center of My World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Get Real

Get Real

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boys

Boys

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Countdown

Countdown

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boys

Boys

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get Real

Get Real

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Slender Man

Slender Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gallows

The Gallows

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry