• Tampopo

    Tampopo

    ★★★★★

    Perfect movie

  • Solo

    Solo

    ★★

    Relies too heavily on tropes and the action isn’t even that great

    “Let’s find out”

  • A Christmas Carol

    A Christmas Carol

    ★★★½

    Love those goofy and charming 90s special effects! Really love the set designs and costumes. 

    Patrick Stewart makes a surprisingly good Scrooge!

  • Drowning in Potential

    Drowning in Potential

    ★★★★★

    Absolutely lovely!

    Love Dax's performance, both as Dan and as his internal "badass" side! Love the inclusion of the old-movie-style scenes! They really took me by surprise and added a really nice flair to the film. I love Joel's character of John, both supportive and subtly turning down Dan's ideas. Such a good dynamic.

    Tom Goulet cracked me up in this, such a lovable character. His introduction cracks me up too!

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★★

    Yeah that kicked ass.
    Solid movie, good story. Kicks ass.

  • Little Monsters

    Little Monsters

    ★★½

    This was tough. For whatever reason my parents thought it was a good idea to show me this movie when I was like 7 years old and boy, oh, boy did some of this movie's cartoonish body horror stick with me... Many nightmares were had thanks to it...

    But anyway, as a well adjusted 24 year old man I finally summoned the courage to watch it. And it's pretty alright to be honest. A lot of fun moments, Howie Mandel…

  • Rushmore

    Rushmore

    ★★★½

    Very fun, I really loved the characters!

  • Wild Boys The Hunt For Sasquatch

    Wild Boys The Hunt For Sasquatch

    ★★★★★

    Amazing performances from all involved! Some of Jordan’s lines had me cracking up so hard! The whole first act of them getting ready to leave and setting up camp for the first night was so well done. The whole sleeping bag conundrum was my favorite! Great ending scenes too!

    Super fun movie! I definitely plan on rewatching it again very soon!

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★

    Really keeps you on the edge of your seat, just constant movent and conflict. I honestly don’t know which parts I liked or not because they were all so interconnected

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    Finally got around to watching it! Absolutely adored it! Beautiful movie all around

  • Watch Me As I Go

    Watch Me As I Go

    ★★★★★

    I really love the shots in this movie, so much of it is amazing to look at! I'm a fan of features made with only a handful of people and this one fits the bill! The use of small talk as the main source of dialogue helps to provide characterization in a really unique way. I feel it makes the characters more grounded for sure. It's really inspiring to watch a movie like this.

    I have a brief cameo in…

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★★★

    Second time watching! Even better on a rewatch! A true love-letter to food. So many great scenes : )