• Gregory Go Boom

    Gregory Go Boom

    ★★★½

    Pretty competently made. I could see a feature length version by the Safdie brothers working really well. A long length would also make it better by allowing the audience to care more about the characters, or at least feel like there was a journey that occurred. 

    6.5/10

  • Wes Anderson: From Above

    Wes Anderson: From Above

    ★★★

    Well edited but the stock music strikes again

  • Kubrick: One-Point Perspective

    Kubrick: One-Point Perspective

    ★★★

    Kinda funny, the juxtaposition of some of the greatest shots ever put on film paired with comedically stereotypical stock music.

  • Cyrano

    Cyrano

    ★★½

    Peter Dinklage and the color were decent but the script wasn’t. Musical aspect also felt super shoehorned in. 

    Also there was only 1 singer I liked in the movie but tbh he sounded like he belonged more in a Coen brothers movie

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★

    Interesting how every man I’ve talked to says this movie is not scary at all, while every woman I talk to says the opposite. Interesting indeed.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★

    Green Book 2: Hiroshima Adventure

    Decent but I don’t really get the hype. Liked some of the sound design choices and really dug the 2nd to last scene. 6.5/10. 

    @ Coolidge Corner Theater

  • Cannibal Holocaust
  • Parallel Mothers

    Parallel Mothers

    ★★★

    Notable standout is the music; a few tracks were super effective. The acting was also all really good. Solid directing. Some nice scene transitions. The script was pretty good but there wasn’t enough about the movie that gave me a super unique experience, and I wasn’t super engaged for the entire thing. 

    Also there were 3 middle aged women behind me and literally every single time the baby came on screen they would make some sort of noise. 

    6/10, closer to a 7 than a 5. 

    @ Coolidge Corner Theater

  • The House

    The House

    ★★★★

    First film of 2022! Woo!

    Watched all of von Bahr’s short films on the Criterion channel to prepare for this one. She directed the 2nd of the 3 stories. 

    The first story had great animation and music. I wasn’t anticipating it to be as horror as it is. I really appreciate the theme presented as well. 

    The 2nd story is impressive in different ways from the first. There are less impressive wide shots or scenery, but the attention to detail…

  • Red Notice

    Red Notice

    ★½

    Now, THAT was good. 😁 

    Except Gal Gadot. I can’t even say she’s a good actress as a joke. Awful.

  • Belle

    Belle

    ★★★

    Ready Player One 2 (Ready Player 12).

    Pretty great animation and voice acting, script had a fair bit of tropes and cheese as it went along but nothing intolerable. Not quite sure why it got a 14 minute standing ovation at Cannes tho 🤷‍♂️

    Between a 6 and 7/10

    @ Boston Regal Fenway & RPX

  • Kinetta

    Kinetta

    ★★½

    Well shot but I’m so glad Lanthimos decided to stray away from the handheld look. 

    But yeah this was really boring and aimless. Sorry. This movie’s like the antithesis of Red Notice lol. Besides a couple interestingly shot scenes I basically got nothing out of this sadly. Yorgos Lanthimos is probably the most improved filmmaker from directorial debut to most recent film, at least since Kubrick. His films of the past 10 years have all been fantastic. 

    4/10? 5/10? idgaf