Sort by

Teej’ has logged 66 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nitram

Nitram

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Children's Theater Critic with Alfred Molina

Children's Theater Critic with Alfred Molina

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
O Night Divine

O Night Divine

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Drowning in Potential

Drowning in Potential

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Following

Following

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stoker

Stoker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry