Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Accepted

Accepted

2006
×
★★
Edit this entry  
15
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Edit this entry  
01
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
Edit this entry  
20
Milk

Milk

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry